Dlaczego firma Elecbyte postanowiła zakończyć projekt Win Mugena ?
W społeczności Mugena od lat trwały spekulacje na temat prawdziwego powodu zakończenia prac około 2002-2003 roku nad kurą znoszącą złote jaja, jaką bez wątpienia był Mugen. Prawdopodobnie było to spowodowane nielegalnym upublicznieniem wersji beta programu przygotowanej dla systemu operacyjnego Windows i z założenia dostępnej tylko dla donatorów wspierających firmę finansowo. Krążą też plotki o tym, że pracownicy Elecbyte mieli kłopoty prawne z deweloperami których komercyjne produkcje miały rzekomo przynosić mniejsze wpływy finansowe z powodu nielegalnych konwersji postaci dla darmowego Mugena. Oczywiście są to tylko dywagacje, a cała mugenowa społeczność do tej pory zadawała sobie pytanie, dlaczego...? Spotkałem się nawet z takimi stwierdzeniami, że pracownicy Elecbyte gniją w więzieniu, lub zostali porwani przez UFO.
Firma powróciła w 2009 roku z unowocześnionym silnikiem i planami na rozwój, jednak do tej pory nie wszystko jest jasne.
Czy Mugen jest legalny ?
Licencja Elecbyte na używanie Win Mugena wygasła, dlatego pojawia się uzasadnione pytanie czy używanie programu w świetle obowiązującego prawa jest legalne. Firma pewnego dnia po prostu przestała istnieć nie można było w żaden sposób skontaktować się z jej pracownikami. Wiele osób nie zważając na wygaśnięcie licencji postanowiło nadal korzystać z dobrodziejstw silnika często posiłkując się nielegalnym patchem http://unofficial-winmugen.jpn.org zdejmującym ograniczenia z bety Win Mugena. Postacie tworzone do Mugena od strony technicznej najłatwiej jest podzielić na dwie grupy: Pierwsza to pliki SFF (obrazki zapisane w formacie PCX), oraz SND (format dźwiękowy bazujący na dźwiękach WAV), które w świetle prawa są własnością ich autorów (bardzo często deweloperów tworzących gry). Autor postaci posiada do nich pełne prawa autorskie ale co w takim razie z grafiką, jeżeli jest ona tworem jakiejś firmy a twórca postaci po prostu jej uzywa. Drugą grupę stanowią pliki takie jak CMD, AIR i CNS, w których postać jest zaprogramowana. Elecbyte dało możliwość łatwego przeglądania tych plików edytorami tekstu podobnie jak to jest ze stronami internetowymi. Większość kreatorów jednak nie zgadza się na to żeby ich praca była wykorzystywana bez ich zgody. Chlubnym wyjątkiem są publikacje open source, których autorzy zdecydowali się udostępnić swoje dzieła w celach edukacyjnych innym fanom Mugena. Postacie i areny tworzone przez prywatnych autorów, raczej nie przynosząc im korzyści materialnych, nie są i nigdy nie były częścią umowy licencyjnej Elecbyte, jednak używanie spritów i innych elementów zripowanych z gier wydanych przez takie firmy, jak Capcom czy SNK może już budzić kontrowersje. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że od lat firmy tworzące gry przymykają oko na mugenowe publikacje. Ostatnio pojawiło się nawet oświadczenie niejakiego Marka z SNK Playmore USA, który nękany mailami przedstawił pozytywne stanowisko firmy wobec mugenowych publikacji.
Moim zdaniem jednak jego wypowiedź jest lakoniczna i mało przekonywująca. To już nazwiska nie łaska podać? Równie dobrze może to być wypowiedź szeregowego pracownika z działu "pomoc techniczna", który na "odwal się" bez uzgodnienia z szefostwem i zgłębienia tematu czym naprawdę jest Mugen wygłasza "oficjalne stanowisko" firmy. Oczywiście to tylko subiektywna opinia. Oficjalnie głos w sprawie FanArtu zabrała natomiast grupa French Bread, która nie zgodziła się na wykorzystanie w jakiejkolwiek formie spritów, muzyki i pomysłów zawartych w grze Melty Blood.
Obecnie firma Elecbyte powróciła z nowym silnikiem i licencją, jednak prawa własności co do dodatków do Mugena nie podlegają zmianie i należą do autorów tych dodatków.
Czy mogę umieszczać na swojej stronie publikacje bez zgody ?
Co to jest Warehous ?
Bardzo ciekawym zjawiskiem w dobie internetu, programów p2p i dzieci neo jest społeczność Mugena, która z pogardą patrzy na osoby udostępniające cudze publikacje na swoich stronach bez zgody autorów. W mugenowym świecie nielegalne hostowanie kreacji nazywane jest warehousem. Taki proceder można przyrównać do masowego udostępniania utworów mp3 i romów w sieci. Przyjrzyjmy się bliżej argumentom i polemice zarówno jego zwolenników jak i przeciwników.
- Większość nowych fanów Mugena nie zna stron autorów i to rzekomo z myślą o nich powstają witryny oferujące nielegalny download. Może się wydawać, że to bardzo szczytny cel, jednak trudno nie zgodzić się z argumentami podnoszonymi przez jego przeciwników. Masowo ściągając postacie nie wykazuje się żadnego szacunku dla ich autorów, a większość ludzi korzystających z warehousu często nie ma nawet pojęcia, kto jest autorem danej publikacji a tym bardziej nie wie o jej uaktualnieniach, bo i po co interesować się stronami autorów, jeśli ma się wszystko podane na tacy i to w ilościach hurtowych. Nawet jeśli "sprzedawany" towar znacząco odbiega jakością od tego co jest dostępne na stronach autorów.
- Argument mówiący o tym, że Mugen zalicza się do programów freeware i wszystko, co jest z nim związane również takie powinno być jest niezbyt trafny, ponieważ umowa licencyjna Elecbyte jasno stwierdza, że Mugen jest programem Shareware i podlega normalnym prawom autorskim,
- Autorzy mugenowego stuffu często zwracają uwagę na to, że Warehousing przyczynia się również do zmniejszenia ilości odwiedzin strony, a co za tym idzie kliknięć w banery sponsora, bez których niektóre witryny nie mogą istnieć w Internecie.
- Trwają również spory o to czy udostępnianie kreacji bez zgody ich autorów jest w świetle obowiązującego prawa legalne. Zwolennicy warehousu uważają, że nie możne tu być mowy o łamaniu jakichkolwiek praw autorskich, gdyż autorzy postaci sami je łamią wykorzystując w swoich kreacjach sprity i dźwięki z gier komercyjnych wydawanych m.in. przez takie firmy jak Capcom, oraz SNK. Zdają się jednak w ogóle nie dostrzegać twórców takich jak Reu (postać Dragon Claw) i wielu innych, którzy sami tworzą wszystko od podstaw nie bazując na komercyjnych bijatykach.
- Ważną sprawą jest też to, że Warehous jest utrzymywany po to żeby dana strona była bardziej popularna, zwiekszając tym samym swoja popularność tylko cudzą pracą.
Skąd wziąć postacie i areny do Mugena ?
Wychodząc na przeciw waszym oczekiwaniom strona M.U.G.E.N Samouczek udostępnia bazę danych / linkownię z linkami do stron autorów różnych dodatków do Mugena. Taka forma pozwala w odróżnieniu od warehousu wyrazić szacunek dla autorów.
Jakie tryby obsługuje Mugen ?
Arcade - tryb standardowy, w którym gracz po kolei stacza walki z komputerowymi przeciwnikami.
Versus - jest to tryb walki 1 na 1, czyli dwóch graczy walczy przeciwko sobie.
Team Arcade - tryb walki drużynowej przeciwko komputerowi.
Team Versus - tryb taki sam jak zwykły "Versus" ale z możliwością budowy drużyny.
Team Co-op - tryb walki z innym graczem przeciwko komputerowi.
Survival - tryb w którym walczysz do upadłego. Po wygraniu walki energia nie regeneruje się w pełni.
Survival Co-op - tryb "Survival" z partnerem przeciwko komputerowi.
Training - tryb treningowy. Wybrany przeciwnik zachowuje się jak zwykły manekin.
Watch - walka pokazowa sterowana przez komputer.
Options - podstawowe opcje w grze.
Exit - wyjście do systemu operacyjnego.
Wiecej znajdziesz w artykule Menu i ustawienia gry.
Która wersja Mugena jest najlepsza ?
Mugena wybiera się pod kątem używanego systemu operacyjnego. Najnowszą wersję silnika "Mugen 1.0" lub wyższą znajdziesz na stronie Elecbyte Elecbyte, starsze wersje silnika to Win Mugen wersja: 2003.06.14, która oferuje te same opcje, co wersja Linuksowa. Niektórzy uważają, że starszy DOS Mugen jest bardziej stabilny jednak większość postaci pisana jest pod kątem najnowszego Mugena. Jest też Win Mugen Plus który jest zmodyfikowaną wersją Win Mugena z 2003 roku ale z udoskonaloną obsługą wyzszej rozdzielczości czyli tzw. Hi-res. Twórcy Mugena pozostawiali w silniku różne zablokowane lub nie działające rzeczy, jednak ludzie hackujący silnik część z nich aktywowali, stąd różne odmiany Win Mugena z których najlepszy jest Win Mugen Plus. Od wersji Mugen 1.0 wszystkie elementy Mugena mogą być jednocześnie używane będąc w różnych rozdzielczościach.
Wiecej znajdziesz w artykule Co to jest M.U.G.E.N ?.
Czy jest możliwość odpalenia Mugena na konsoli ?
Istnieje możliwość odpalenia Mugena na konsoli X-box. XMugen-linux to po prostu linuksowa wersja silnika gry zoptymalizowana pod kątem grania na konsoli stacjonarnej. Więcej informacji znajdziesz na stronie XMugen Xtreme.
XMugen nie jest już wspierany, był rozwijany w 2006 roku.
Czy da się grać w Mugena przez internet ?
Czym w takim razie jest InfinityCat ?
InfinityCat jest klonem Win Mugena rozszerzającym jego możliwości o grę przez internet i walki 4vs4 na jednym ekranie. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie projektu. Postacie do klona muszą być odpowiednio przekonwertowane.
InfinityCat nie jest już wspierany.
Co to jest ShugenDo ?
ShugenDo (znany również jako Open Mugen) to kolejny tzw. klon Win Mugena rozszerzający możliwości wysłużonego już silnika o wiele nowych ciekawych funkcji. Sam autor woli nazywać swoje dzieło "następną generacją Mugena". Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie http://www.sakirsoft.com projektu. Oprócz popularnych okienek swój port programu prawdopodobnie dostaną również: system operacyjny Linux, konsola PS3, oraz przenośny handheald Sony PSP.
Strona ShugenDo działa i najprawdopodobniej projekt będzie rozwijany.
Co to jest I.K.E.M.E.N ?
I.K.E.M.E.N to kolejny tzw. klon Mugena powstały około 2009 roku, rozszerzający możliwości silnika, obsługuje jego pliki i tak samo interpretuje kod. Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie http://suehiro.white.coocan.jp pliki do pobrania.
Jakie są i do czego służą pliki w Mugenie ?
DEF - plik zawierający tzw. definicje. Dla postaci są to min. informację na temat nazwy postaci, autora oraz spis plików wchodzących w skład postaci.
W folderze data Mugena znajdują się następujące pliki definicji:
select.def - spis postaci, aren, oraz priorytet walk.
system.def - określa wygląd menu, ekranu wyboru postaci, vs screen etc. Bardzo często elementy takie jak intro czy logo są zapisane w osobnych plikach definicji.
fight.def - zapisane są w nim informacje na temat wyglądu i wyświetlania lifebarów.
SFF - są to pliki zawierające wszystkie sprity (np. postaci, aren) z których korzysta Mugen. Składają się one z plików graficznych zapisanych w formacie .pcx
system.sff - zawiera sprity, z których zbudowane jest menu, ekran wyboru postaci, vs screen etc. Poszczególne sprity mogą być również wyszczególnione w osobnych plikach np. logo.sff, intro.sff, gameover.sff i inne.
fight.sff - zawiera sprity wykorzystane w lifebarach i innych elementach takich jak teksty wyświetlane w czasie walki.
fightfx.sff - plik z domyślnymi spritami efektów graficznych wyświetlanych np. po zadaniu/otrzymaniu ciosu.
SND - pliki dźwiękowe
common.snd - podstawowe dźwięki takie jak odgłosy uderzeń, upadku na ziemię itp.
system.snd - dźwięki wykorzystane w screenpacku.
fight.snd - dźwięki związane z lifebarami.
AIR - pliki .air zawierają informację na temat animacji spritów i tzw. przestrzeni kolizyjnych. Każda postać posiada jeden taki plik. W folderze data natomiast znajduje się fightfx.air gdzie zaprogramowana jest animacja spritów zapisanych w pliku fightfx.sff
CNS - W tym pliku a właściwie plikach bo może być ich wiele, umieszczone są stany postaci min. podstawowe wartości takie jak poziom energii, obrony, skalowanie postaci, jej stany i zaprogramowane konkretne czynności.
common1.cns - znajduję się w pliku data Mugena i jest zbiorem podstawowych komend i ruchów wspólnych dla wszystkich postaci w Mugenie. Można go również zmodyfikować dodając odpowiednie stany i zapisując plik w folderze z postacią.
CMD - w tym pliku zapisane są wszystkie komendy [Command] i [Statedef -1] czyli stany kontrolne postaci.
ACT - jest to plik z paletą kolorów dla postaci.
ST - inna nazwa rozszerzenia plików CNS
FNT - pliki z czcionkami wykorzystywanymi przez Mugena.
Więcej informacji znajdziesz w artykule Wstęp do Mugena.
Kim jest Kung Fu Man ?
Kung Fu Man (w skrócie KFM) jest pierwszą i jedyną postacią stworzoną przez autorów Mugena - firmę Elecbyte. Jego historia łączy się z niejakim Suave Dude'em, który w celu zaspokojenia swoich erotycznych fantazji porwał dziewczynę KFM'a i nasłał na niego zastępy klonów z którymi dzielny karateka stoczył epicką walkę w Górskiej Świątyni. Niestety czarny charakter tej opowieści nigdy nie został oficjalnie wydany, dlatego nasz bohater nie jest w stanie uratować ukochanej. W pewnym sensie KFM jest postacią tragiczną a jego walkę z klonami można nazwać syzyfową pracą Kung Fu Man to postać w pełni open source i została stworzona w celach edukacyjnych dla autorów przygotowujących własne publikacje.
Kim jest więc Suave Dude ?!
Suave Dude jest odwiecznym wrogiem Kung Fu Mana. Jak narazie istnieje tylko jako pojedynczy sprite, ponieważ Elecbyte, ani nikt ze społeczności mugena nigdy nie opublikował tej postaci, co zostawia historię naszego bohatera nierozstrzygniętą. Może to właśnie TY jesteś wybrańcem, który wyda postać Suave Dude'a ? Pewnie niewielu z Was wie, ale w założeniach Mugen miał dawać możliwość tworzenia nie tylko bijatyk 2D, ale również klasycznych strzelanek. Czy to, że uzbrojony w gnata Suave Dude jak i silnik Mugena do tworzenia shooterów nigdy nie powstał jest tylko zbiegiem okoliczności?