Wstęp
Jeżeli jesteś początkujący z pewnością zastanawia Cię jaka grafika i w jakiej formie może być użyta w Mugenie. W tym artykule się o tym dowiesz. Omówię tu w wystarczającym stopniu pliki takie jak SFF i PCX oraz paletę kolorów.
Grafika rastrowa - bitmapowa
Metoda grafiki traktująca obraz jako zbiór pikseli (małych niezależnych od siebie punktów tej samej wielkości) ułożonych równo w wierszach i kolumnach. Rastrem nazywa się siatkę takich punktów. Pliki rastrowe nazywa się również plikami bitmapowymi. Typowe formaty to PCX, BMP, TIFF, GIF i JPEG.
Sprite czyli sprit
Sprit - To zwykła pojedyncza grafika wykorzystywana w Mugenie jak np. wizerunek postaci. W oryginale "sprite", doszukując się tłumaczenia można trafić na słowo "krasnoludek". Standardowo używa się spolszczonego słowa ale właściwie grafikę możesz nazywać jak chcesz.
Sprite Sheet - Szukając tłumaczenia "sheet" można to odczytać między innymi jako arkusz lub kartkę papieru i chodzi tu po prostu o zbiór wielu spritów na jednej karcie. Nazwa "Sprite Sheet" pisana razem lub osobno przyjęła się, jednak można to zastąpić też polskim odpowiednikiem jak np. "Zestaw Spritów".